Chlieb patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu

Chlieb patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu

Chlieb sa právom môže považovať za súčasť svetového dedičstva. Je to jeden z najväčších (a najchutnejších) vynálezov ľudstva.

Pôvodom zo starovekých civilizácií, pečený chlieb v tisícorakých formách sa objavuje na stoloch ľudí po celom svete. Ako peceň chleba, dlhý chlieb, vo forme rohlíkov, žemličiek či iného bežného pečiva, chlebových placiek, nádherných pletených koláčov...

Chlieb však nie je len jedlom, ale aj symbolom svetových kultúrnych tradícií a náboženských prejavov. Na Slovensku sa víta chlebom a soľou. Chlieb sa dáva žehnať na Veľkú noc.

Nesmie chýbať na sviatočnom stole počas Vianoc, Nového roka či iných sviatkov a príležitostí. V staroegyptských hrobkách bol najdôležitejšou obetou faraónov, aby boli vždy sýti v posmrtnom živote.

Chlieb v svetovej kultúre

Rôzne výskumné a kultúrne inštitúcie sa venujú štúdiu kultúry chleba v rôznych civilizáciách a vznikajú z toho zauujímavé projekty a publikácie. Napríklad webový portál projektu Chlieb a kultúra - Svetové dedičstvo / Bread and Culture - World's Heritage, ktorý je súčasťou európskeho projektu výživy "European Food Project" pod záštitou ERICArts (European Research Institute for Comparative Cultural Policy and the Arts). Existuje aj Atlas múzeí chleba, ktorých je len v Európe 55! (Bread Museums in Europe).

modernist bread-book 2017

Umenie pečenia moderného chleba

V USA vyšla v roku 2017 jedinečná publikácia, ktorá sa venuje LEN a len chlebu. Encyklopedická 5-dielna kuchárka Modernist Bread (Moderný chlieb), ktorá sa venuje výlučne umeniu a historickým postupom pri pečení chleba. Jedna kapitola 2000-stranovej publikácie sa začína vetou: "Pečenie je aplikovaná mikrobiológia."

Chlieb od faraónov

Chlieb z faraónskych kvasiniek

A presne ten chlieb, ktorý sa ukladal egyptským faraónom aj ich "pozemským" nasledovaníkom do hrobiek na poslednú cestu, sa pokúšalo upiecť viacero vedcov a majstrov pekárov. Naposledy, v roku 2019, sa o to za pomoci kvasiniek, extrahovaných z 4500-ročného chleba, pokúsil americko-austrálsky tím. Na úsilí, ktorého výsledkom bol veľmi pekný peceň chleba - a údajne aj chutný - sa podieľal amatérsky egyptológ a pekár, mikrobiológ a archeologička. Na obrázku je aj so staroegpytským hieroglyphom, ktorý značí "chlieb". 

newsletter