Šéfka PekaStroja medzi "hrdinkami slovenského biznisu"

Šéfka PekaStroja medzi

Nová publikácia vydavateľstva portálu Podnikajte.sk.si dala za cieľ inšpirovať príslušníčky nežného pokolenia, aby z dievčenských snov vybudovali silné firmy, ktoré podržia slovenské hospodárstvo aj v ťažkých časoch.

V úvode svojho príbehu si Daniela spomína na časy, keď krátko po škole chodila po firmách ponúkať rotačné pece švédskeho výrobcu. Dnes jej vlastná firma PekaStroj zastupuje na Slovensku popredné svetové značky výrobcov pekárskych a cukrárskych zariadení a predáva kompletné linky za státisíce eur.

Najradšej má výzvy - ako kompletné zariaďovanie nových prevádzok pre cukrárne a pekárne a ešte lepšie, ak začínajú piecť niečo, čo na Slovensku dosiaľ nebolo. Nedávno sa vybrala na prvú pracovnú cestu do Číny, oťukať si miestnych producentov pekárskych strojov.

Nič sa nevyrovná vôni čerstvo upečeného chleba

Aj toto Danielu doviedlo k podnikaniu v pekárenskom odbore, v ktorom sa najskôr vyučila a potom znovu a znovu privoniavala čerstvo upečeným dobrotám. Po skončení strednej potravinárskej školy získala prax u výrobcov pekárskych surovín a strojov.

Na rozdiel od mnohých iných ľudí, ktorí si založili firmy v úplne novej oblasti, je teda Daniela Kováčová vo svojom predmete poriadne podkutá a vybavená dôležitými skúsenosťami. Ešte pred tým, ako sa pustila do biznisových vôd, si vyskúšala prakticky všetko – od pečenia cez ovládanie najzložitejších liniek až po obchod. Keď sa po cennej skúsenosti obchodnej zástupkyne pustila do budovania vlastnej firmy v priemyselnom parku na okraji Nitry, mala na krku úver a veľkú budovu. Spočiatku robila všetko sama a v práci bola od "nevidím do nevidím".

Čoskoro sa však vyjasnilo a popri obchodnom zastúpení zahraničných výrobcov vznikla aj doplnková kovovýroba plechy, formy a vybavenie pre pekárne a iné gastroprevádzky. Dnes má vo firme 20 ľudí a stále robí veľa, lebo práca ju nesmierne baví a posúva.

V rodinnej firme PekaStroj je mame veľkou oporou dcéra Iveta, ktorá po potravinárskej škole zostala verná odboru. "Ona robí práve tú časť biznisu, ktorú ja nemám rada," hovorí Daniela Kováčová. "Núti ma byť viac za stolom a nepodceňovať administratívu."

Kniha 49 hrdiniek slovenského biznisu

Danieline osobné lekcie pre podnikanie:

  • Ak chcete podnikať – začnite. Život vám sám ukáže, či na to máte alebo nie.
  • Na podnikanie musíte mať "filipa", odvahu, ale aj rozvahu a pokoru.
  • Podnikanie umožňuje budovať si vlastnú budúcnosť, ale nezabúdajte, že aj to zlé, čo sa sem-tam pritrafí, vás posilní a zapamätáte si to na celý život.

Ak sa vám zapáčila, knihu 49 hrdiniek slovenského biznisu si môžete kúpiť cez eshop Podnikajte.sk alebo Vydavatel.sk

newsletter