TRIMA – deličky, tvarovacie stroje a kompletné linky na pečivo

TRIMA – deličky, tvarovacie stroje a kompletné linky na pečivo

Spoločnosť TRIMA stavia na historickej špecializácii 125-ročnej nemeckej značky - slávnej Fortuny - na hnetacie, deliace a tvarovacie pekárenské stroje.

Tento fakt v spojení s dlhoročnými skúsenosťami dvoch fabrík na oboch stranách hranice rozdeleného Nemecka, sa postarali, že značka Trima patrí k svetovým lídrom vo svojej špecializácii.

Trima stroje pre pekárne K2 a G2

"Je to veľmi dobrá nemecká spoločnosť, ktorá sa zameriava na deličky a tvarovacie stroje na bežné pečivo, napríklad obľúbené kaiserky, ale aj na klasické želičky, bagety či rohlíky. Stroje TRIMA precízne rozdelia, spracujú a stočia cesto do požadovaného tvaru," chváli nemeckého výrobcu Daniela Kováčová.

PekaStroj má výhradné zastúpenie pre túto značku na Slovensku. "TRIMA má veľmi dlhú tradíciu, vyše sto rokov a ponúka veľmi kvalitné stroje, aj preto s nimi spolupracujeme už od 2011."

Bohatá história pekárenskej značky

Spoločnosť TRIMA, ktorá predáva úspešne stroje na spracovanie cesta do celého sveta, by dnes neexistovala nebyť jedného podnikavého inovátora, jednej šťastnej náhody a rozporuplného historického vývoja, ktorý narobil "poriadky" v nemeckom priemysle.

Začiatky tejto spoločnosti sa datujú ešte do roku 1887, keď si nemecký remeselník Herbert Schröder založil dielňu v Langenwetzendorfe vo Durínskom kraji na východe Nemecka a dodával miestnym pekárňam pece na chlieb. Raz ho jeden pekár požiadal, aby mu vyrobil stroj, s ktorý bude môcť ľahšie miesiť veľké objemy cesta. Majster Schröder preňho vtedy vymyslel miesičku cesta – hnetacie zariadenie, do ktorého sa pekár zamiloval.

Bola to veľká šťastná náhoda, snáď preto dostala jeho dielňa meno Fortuny, patrónky šťastia. Z tohto úspešného pokusu vznikla v roku 1889 súkromná fabrika na výrobu pekárenských zariadení, ktorá sa o tri roky s 10 zamestnancami presťahovala do neďalekého mesta Triebes (dnes Zeulenroda- Triebes) na rieke Weida, 100 km od Karlovych Varov.

V roku 1927 firma získala patent na prvý automatizovaný stroj na delenie a tvarovanie cesta a začala predávať aj do Holandska a Rakúska. Postupne sa biznis s hnetacími, tvarovacími a deliacimi zariadeniami na cesto rozrastal a v roku 1940 bola postavená nová fabrika, kde už pracovalo 40 ľudí.

Nová delička cesta na žemle Fortuna (vľavo) a jej staršia sestraDejiny tejto spoločnosti boli vzhľadom na vojnu a následné rozdelenie Nemecka značne pohnuté. Po vojne, v roku 1950 vznikla továreň pod názvom Fortuna kúsok za hranicou Západného Nemecka, v meste Lichtenfels a keďže sa rozrastala, presťahovala sa o pár rokov neskôr do väčších priestorov v Bad Staffelstein, kde Fortuna Maschinenbau Holding AG sídli dodnes. V roku 2012 oslávila značka Fortuna už 125 rokov.

TRIMA stavia na základoch Fortuny v Triebe

Vo východonemeckom Triebes bola pôvodná továreň v roku 1953 znárodnená a premenovaná na VEB Bäckereimaschinenfabrik Fortuna, čiže si tiež ponechala časť pôvodného názvu, hoci patrila štátu. Rodina pána Schrödera sa neskôr vysťahovala do západonemeckého Bavorska, kde vznikla ešte ďalšia nová strojárenská spoločnosť Edmund Schröder Maschinenfabrik (dnes už nefunguje).

V roku 1990 bola firma v dúrskom Zeulenroda-Triebes reprivatizovaná pod názvom TRIMA Triebeser Maschinenbau GmbH. Dnes má zhruba 120 zamestnancov a dve divízie – stroje na pečenie a špeciálne zariadenia. Keďže vychádza z rovnakých koreňov, TRIMA sa rovnako ako Fortuna historicky profiluje ako špecialista v oblasti zariadení na čo najdokonalejšie spracovanie cesta.

Po zlúčení východného a západného Nemecka začali firmy TRIMA a Fortuna spolupracovať. Na začiatku to boli hlavne pôvodné stroje zo Schröderovej producie, postupne začali robiť čoraz viac a viac strojov vyvíjaných interne ako sú napríklad známe stroje KM2 a KM4. Tieto stroje vyrábali a predávali obe firmy spolu viac ako 15 rokov.

Náš overený strojový sortiment sa od tej doby predáva pod značkou TRIMA. Fortuna Maschinenbau Holding AG v Bad Staffelstein má sortiment podobný, ale špecializuje sa dnes viac na zariadenia pre malé a remeselné pekárne.

TRIMA dodáva stroje na spracovanie cesta:

  • kontinuálne deličky cesta
  • Kaiserovacie stroje na výrobu žemlí "kaiseriek"
  • raznice na pekárenské výrobky - razenie vzorov pečiva
  • tvarovacie, vyguľovacie stroje
  • kysiarne a oddychové systémy
  • kompletné linky pre pekárne na bežné pečivo s delením, razením rôznych tvarov a spracovaním cesta

Trima deličky a tvarovacie stroje na cesto

Takéto vzory bežného pečiva dokážete vyrobiť s deličkami a raznicami TRIMA

Trima raznice na bežné pečivo, kaiserky

newsletter