V Letii vám to určite zachutí...

V Letii vám to určite zachutí...
Ak poznáte alebo aj nepoznáte  okolie Prešova, tak si určite nenechajte ujsť výlet do Hanušoviec nad Topľou, kde okrem malebného zámočku nájdete aj útulnú a voňavú kaviareň s pekárňou LETIA.O jej vzniku nám porozprávala viac majiteľka p. Martina Straková.

 

1. Predstavte v krátkosti svoju pekáreň?

Pekáreň Letia je malá remeselná pekáreň v srdci malého mestečka Hanušovce nad Topľou na východe Slovenska. Chceli sme, aby aj tu ľudia mali možnosť kúpiť si kvalitný, poctivý chlebík vyrábaný s láskou a citom pre pečenie. Každý deň, s úsmevom od rána, vypekáme čerstvé kváskové sladké aj slané pečivo a chlebíky, ale ponúkame aj nekváskové produkty z tých najkvalitnejších surovín. Súčasťou našej pekárne je aj kaviáreň, kde si môžu zákazníci vychutnať pravú talianskú kávu a keďže radi podporujeme aj náš slovenský trh, ponúkame možnosť zakúpiť si výrobky zo zdravej výživy od lokálnych výrobcov. Čoskoro nám pribudne aj terasa, ktorá v meste už dlhodobo chýba. A veríme, že vôni čerstvého pečiva, kvalitnej kávy a príjemného posedenia na letnej terase nikto neodolá.

2. Ako a kedy vznikla myšlienka jej vzniku?

Myšlienka pekárne bol viac-menej spontánny nápad. Prišlo to po uvážení, že ak chcem ľuďom ukázať, aké produkty dokážem vytvoriť, potrebujem na to vlastný priestor. Ja som zarytá kváskovačka už 5 rokov. Začala som kváskovať, odkedy sa mi narodili deti a chcela som im dopriať kvalitnú stravu, k čomu patrí aj poctivý chlieb a pečivo. Samozrejme, v tom čase som to robila pre zdravie celej rodiny a musím skonštatovať, že sa to aj  vo veľa smeroch zlepšilo. Počas korony kváskoval asi každý, lenže človek sa tomu musí venovať dlhšie,  aby pochopil celú tú alchýmiu okolo kváskovania, preto sa mi ľudia začali sami ozývať, či im neupečiem nejaký chlebík alebo pečivo. Postupne, ako sa aj blížil čas ukončenia mojej rodičovskej dovolenky, uvedomila som si, že pečenie je to, čo ma napĺňa a prináša mi radosť. Začala som si teda študovať, ako sa stať kvalifikovaným pekárom. Prešla som si aj povinnou praxou, aj druhou maturitou 😊 Bola to pre mňa veľmi dobrá skúsenosť a tak manžel navrhol, či si neotvoríme vlastnú pekáreň. Veľmi som sa tejto myšlienke potešila, avšak zároveň som mala obavy, lebo viem ,čo všetko obnáša zriadiť si vlastnú pekáreň. Ale tá túžba mať vlastnú pekáreň, dopriať aj ostatným kus poctivého a zdraviu prospešného pečiva bola silnejšia ako strach. A tak sme sa do toho pustili a za necelý rok sme vytvorili rodinný projekt s názvom pekáreň Letia.
A prečo práve Letia? Je to spojenie slov Leonard, Tinka, Amália. Sú to moje 2 krásne detičky a samozrejme moja maličkosť. Už teraz mi tam s láskou pomáhajú a tešia sa,aké spoločné dielo sme spolu s manželom vytvorili. A ja verím, že aspoň 1 z nich bude pokračovať v mojich šľapajach.


 3. V čom ste iní, odlišní, výnimoční....
Sme prvá pekáreň v okolí, ktorá ponúka kváskové produkty rôznej chuti. Nezameriavame sa len na kváskový chlieb, ale ponúkame aj rôzne sladké pečivo, ako napríklad kváskové makovky, lekvárošky, semolínové kocky, záviny a stále rozširujeme sortiment. Ak ešte niekto neprišiel na chuť kváskovym produktom, ponúkame aj klasické, ale v oveľa vyššej kvalite,ako bežne. Snažíme sa, aby produkty boli bez éčok, umelých prísad a konzervantov. Kvalita u nás prevažuje nad kvantitou.Držím sa myšlienky, že sme to, čo jeme. Ak poskytneme telu kvalitnú stravu, odvďačí sa nám dlhým a spokojným životom 😊

 4.A na záver prečo ste si zvolili f. PekaStroj a boli ste spokojní s jej prácou?

Firmu PekaStroj sme si zvolili ako jasnú voľbu. Ešte sme nemali utriedenú ani myšlienku pekárne a s radosťou nás pozvali na prezentáciu ich strojov a zariadení spojenú s ukážkou malej pekárne a vychýreným talianským pekárom, ktorý tam piekol dobroty od výmyslu sveta. Zaujímali sa o všetky aspekty pekárne, aby nám podali pomocnú ruku a vysvetlili všetko, čo sme potrebovali vedieť na naštartovanie pekárne. O kvalite strojov myslím, že nemôže pochybovať nikto, kto si zvolil firmu Pekastroj. Sme maximálne spokojní od začiatku realizácie projektu. Pomohli nám vybrať správne stroje a zariadenie, aby práca v pekárni bola čo najjednoduchšia, kompletizácia strojov bola rýchla s kvalitným zaškolením. O našu pekáreň sa stará p.Bicák, ktorému veľmi pekne ďakujeme za to ako sa stále zaujíma o to, aby bolo všetko v poriadku a v prípade nejakého problému je stále v pohotovosti.
Firma PekaStroj, je určite najlepšia voľba, akú sme mohli vybrať a určite Vás budem odporúčať každému, kto má záujem si vytvoriť vlastnú pekáreň alebo potrebuje služby v tejto oblasti.

 

newsletter